Családtervezés
2008 január 5. | Szerző: Silver |
A kínai kormány a népesség ellenőrzött növekedése érdekében ösztönzi a családtervezést . A nagyon sűrűn lakott területeken széles körben népszerűsítik a születésszabályozási módszereket és ennek megvalósítására támogatják a családtervezést .
A nemzeti kisebbségek által lakott, gyér népességű területeken ezzel szemben a családonkénti több gyermekre ösztönöznek .
A fogamzásgátló tabletták, kondomok és fogamzásgátló pesszáriumok ingyenesek és könnyen beszerezhetők.
A speciális születésszabályozási klinikákon a tanácsadás és konzultáció ingyenes, államköltségen végeznek műtéti sterilizálást. Az állami alkalmazottak és vállalati dolgozók, akik vállalják a sterilizálást, a műtét utáni felépülés idejére megkapják rendes munkabérüket. Az egygyermekes házaspárokat anyagi juttatással és más előnyökkel arra ösztönzik, hogy ne legyen több gyermekük, ezzel szemben a nemzeti kisebbségek között ezt nem alkalmazzák, őket arra ösztönzik ,hogy több gyermekük legyen. Ugyanakkor fokozott beteggondozási szolgáltatásokat vezettek be, hogy a gyermektelen, idős embereket segítsék. 1949-től 1979-ig az évi népességnövekedési arány kb. 2o ezrelék volt. 1983-ban ez a szám 11.5 ezrelékre csökkent .
Mint közismert a hetvenes évek óta Kína átfogó családterevzési politikát hajt végre annak érdekében, hogy a népességszám összhangban legyen a természeti erőforrásokkal és a környezettel. Az állam elvárja, hogy egy házaspárnak csak egy gyermeke legyen, illetve ha ennek különleges indoka van, két gyermeke is lehet. A nemzeti kisbbségek által lakott területekken is érvényesül a családtervezési politika, az ottani adottságoknak megfelelően .
A családtervezési politika bevezetése óta Kína a magas születési rátáról és a gyors népeségnövekedésről áttért az alacsony születési, halálozási és demográfiai mutatokra. Kína mintegy három évtized alatt tette meg ezt az utat , erre a fejlett országoknak mintegy egy évszázadra volt szükségük. Kína ma azokhoz az országokhoz tartozik, ahol alacsony a születési arány. A családtervezés hozzájárul az ország gazdasági erejének növekedéséhez, a társadalmi haladáshoz és az emberek életkörülményeinek javiíásához, egyszersmind a világ népességszámának stabilizálásához .
A családtervezési politika bevezetése következtében az országban mintegy 338 millióval kevesebb gyermek született, a természetes népszaporulat az 1976.évi 28,53 ezrekékről 1999-en 8.77 ezrelékre csökkent. A kínai családtervezési bizottság vezetője szerint a követező évtizedekben a jelenlegi alacsony növekedési ütem fokozatosan nullára csökken. A 21. század közepére a kínai népesség száma eléri a csúcsot, azaz az 1 milliárd 6oo millió főt, utána lassan csökkenni fog .Az emberek képzettségi szintje és felkészültsége e téren szintén folyamatosan emelkedik, a népesség alkulása egyre jobban kedvez majd Kína fejlődésének. A kínai kormányzat most további hathatós intézkedéseket tesz az alacsony népességnövekedési szint megőrzésére. A jövőben anyagi és jogi eszközökkel és felvilágosító munkával, komplex módon kell megoldani a népesedés és családtervezés kérdését. Megváltoztatják az embereknek a házassággal és a gyerekneveléssel kapcsolatos azon nézeteit is, amelyek szerint a sok gyerek nagyobb boldogságot jelent, a több utód később jobban szolgálja az öregek eltartását. Ez a tudati változás az alacsony népszaporodási ütem megőrzésének kulcsa.
Felmerültek problémák is: mivel óriási a népesség, jelenleg évente átlagban mintegy lo millióval növekszik a kínai lakosság létszáma. Ez elég súlyos foglalkoztatási gondokat is jelent. Egyre nagyobb probléma a lakosság elöregedése is . Akadnak olyan intézmények és emberek, akik ultrahang- és más orvosi eszközök segitségével kiderítik a magzat nemét és lányok esetében abortuszt hajtanak végre. Ez súlyosan fenyegeti a férfiak és nők közötti egyensúlyi arányt az országban. A kínai kormány által kidolgozott törvény szigorúan megtiltja az ilyen műszerek igénybevételét a magzat nemének megállapítására, kivéve, ha ez orvosi szempontból indokolt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: