Európa és Kanada északi területein, valamint Ázsia nagy részében részleges lesz a napfogyatkozás. A pénteki teljes napfogyatkozást több mint 1 milliárd ember láthatja.
A következő teljes napfogyatkozás időpontja 2009. július 22.
Ez lesz az emberiség létezése óta az a napfogyatkozás, amelyet a legtöbben láthatnak, mert India középső, Banglades északi és Kína középső vidékeit fogja érinteni.
Európában – és nálunk – a legutóbbi teljes napfogyatkozás 1999. augusztus 11-én volt.
A napfogyatkozások ősidők óta foglalkoztatták az emberiséget. Az első írásos feljegyzés több mint 4 ezer évvel ezelőtt, Kínában született napfogyatkozásról. A dokumentum vagy az időszámításunk kezdete előtti 2128-as vagy az i.e. 2134-es napfogyatkozásról szólhat. A feljegyzés szerint a napfogyatkozás Csong Kang császár uralkodása alatt történt, és az uralkodó utána parancsot adott Jin hercegnek, hogy a császári fegyveres erők élén büntesse meg Hszit és Hót. A legenda szerint Hszi és Ho a császári udvar két csillagásza volt, és lefejezték őket, amiért nem figyelmeztették előre az uralkodót a napfogyatkozásra.
A régi kínai hiedelmek szerint a napfogyatkozást a napevő sárkány okozza, ezért a sárkányt cintányérok és fedők összeütögetésével riasztották el. A vikingek szerint a napfogyatkozásért két farkas okolható, Skoll és Hati. A hindu mitológiában egy gonosz démon, Rahu harap ki időnként egy darabot a napból. Teljes napfogyatkozás akkor áll elő, amikor a Hold éppen a Föld és a Nap közé kerül.