Kanji: 桜 vagy 櫻; hiragana さくら
A Hanami hagyománya a VIII. századig vezethető vissza, amikor még csak az arisztokrácia köreiben voltak népszerűek a virágnéző-ünnepségek, s csak a XVI. században terjedt el a szokás Japán minden társadalmi rétegében.
Európában is virágzik a cseresznye
Nem is kell nagyon messzire utaznunk ahhoz, hogy mi is részt vehessünk hasonló ünnepségen. Burgenlandban szintén régi hagyományai vannak a cseresznyevirágzásnak. Akinek ez is távolinak tűnik Budapesten, a Kertészeti Egyetem budai arborétumában vagy a Füvészkertben is talál néhány cseresznyepéldányt.
A japáncseresznye (Cerasus serrulata) a közönséges cseresznyéhez hasonló igényű díszfa. Virágzása idején az ágak nem is látszanak a tömött virágcsomóktól. Legkedveltebb fajtája a rózsaszín szirmú `Kansan`. Április végén vagy május elején virágzik. Kerti szoliterként, de akár kisforgalmú utcák sorfájaként is ültethetjük. A nemesített változatok virága steril, termést sem hoz, ami szemetelhetné az utcát. A fa leveleit néha szárítva, teaként hasznosítják. A növény összes része tartalmaz kis mennyiségű hidrogén-cianidot, amely – bár az emberre ilyen mennyiségben nem veszélyes – kesernyés ízt kölcsönöz neki.
Japán egyik legnépszerűbb turistalátványossága cseresznyevirágzás idején az Aomori megyében található Hiroszaki park. A parkban az idei virágzás idején szakuraillatú parfümöt fognak árulni.
A Hiroszaki Turistaközpont és a kozmetikumokat gyártó óriásvállalat, a Siszeidó közösen fejlesztették ki a cseresznyevirág illatú “Hiroszaki szakura monogatari – Eau de parfum” névre keresztelt termékét, amely a Siszeidó tizenötödik “helyi illata”.
Az édes illatú parfümöt 2100 jenért árulják. Az illatot a tavaly áprilisban a helyi parkban összegyűjtött virágszirmok és egy kevés almavirág-szirom biztosítja.
Az éves cseresznyefesztivált április 23 és május 5-e között tartják. A Hiroszaki parkban ötvenféle, összesen 2600 gyönyörű cseresznyefa borul virágba, amelyek csodálatára az egész országból özönlenek a turisták.